Metehan Demir kimdir, Metehan Demir biyografisi

Konusu 'Biyografiler - Hayat Hikayeleri' forumundadır ve Ender tarafından 27 Şubat 2012 başlatılmıştır.

 1. Ender

  Ender Administrator Yetkili üye

  Metehan Demir kim, Metehan Demir hayatı

  Metehan Demir resimlerini görmek için Tıklayınız.

  [​IMG]

  1969 yılında Edremit'te doğdu. İlk ve orta öğrenimini Edremit Lisesi ve İzmir Atatürk Lisesi'nde tamamladı. 1990 yılında derece ile girdiği Hava Harp Okulu'ndan mezun oldu.

  1994'te Hava Kuvvetleri'nden ayrılarak Ankara'da İngilizce yayın yapan Turkish Daily News'de gazeteciliğe başladı. 1997-2003 arasında Hürriyet Gazetesi'nde Savunma ve Diplomasi haberlerinden sorumlu muhabir olarak çalıştı. 2000'de Washington'da 'Amerikan Dış Politika Dinamikleri' başlıklı 45 günlük sertifika programına katıldı. 2003'te Chevening Bursu ile İngiliz Savunma Kraliyet Akademisi ve King's College ortak master programı çerçevesinde Londra'ya gitti. Buradan, "Strateji, Diplomasi ve Savaş Taktiklerinin Günümüz Yönetimlerine Uyarlaması' konulu 'Savaş Etüdleri' yüksek lisans diplomasını aldı. 2003 Temmuz'unda dönüşünü takiben Kanal D Ankara Bürosu Haber Editörlüğü’ne getirildi.

  Bugüne kadar, Amerikan Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice başta olmak üzere, İsrail Cumhurbaşkanı dahil bir çok önemli isimle röportajlar gerçekleştiren Metehan Demir aynı zamanda Türk-İsrail askeri ilişkilerinin detaylarının ortaya çıkarılması, 28 Şubat dönemi, Abdullah Öcalan'ın Suriye'den Moskova'ya kaçışının duyurulması ve Suriye Başkan Yardımcısı Abdülhalim Haddam'ın Öcalan'ın kaçışının perde arkasını anlattığı çok sayıda önemli habere imza attı. Bu sürede, yurtiçi ve yurtdışında birçok düşünce kuruluşunun toplantılarında konuşmacı olarak yer aldı. Referans ve Finansal Forum gazetelerinde de yazıları yayımlandı.

  Amerika’nın saygın dergisi Aviation Week'in 5 yıl Türkiye temsilciliğini de yapan Metehan Demir, birçok TV'deki konuk katılımcılığının yanısıra halen BBC World, El Cezire, TRT, Sky Türk, Kanal7, Kanal24 ve NTV gibi yabancı ve yerli haber kuruluşlarına siyasi-askeri ve diplomatik bazda analizler yapmaktadır. Her sabah ve akşam Türkiye çapında yayın yapan Best FM'de 'Konuşan Türkiye' programına yorumları ile katılan Demir 2005-2007 arasında Sabah Gazetesi Ankara Temsilci Yardımcılığı ve Sabah Ankara Gazetesi Yayın Koordinatörlüğü'nü görevlerini yürüttü. Ayrıca, aynı süre içinde Pazartesi günleri, Sabah Gazetesi’nde Protokol Yolu başlıklı kulis-köşe yazdı. Habertürk’te Fatih Çekirge ile Perde Arkası programını da bir yılı aşkın olarak yapan Demir, 2008 yılında Hürriyet gazetesi bünyesinde Hurriyet.com.tr Ankara Temsilciliği görevini yürüttü. Metehan Demir 2010 Mart ayından bu yana Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi olarak görev yapmaktadır. CNN TÜRK’te Paranın İzi programına yorumlarıyla katılmaktadır.

  Demir evli ve bir çocuk babasıdır.


  Benzer Konular

  Son düzenleme: 18 Aralık 2013
 2. Misafir

  Misafir Guest

  basın hukukuna uygun yazmanızı tavsiye ederim.Başkaca bir isteğim yok.


  Son düzenleyen: Moderatör: 23 Kasım 2013