Ekvator Ginesi nerededir? Ekvator Ginesi hangi kıtadadır?

Konusu 'Ülkeler' forumundadır ve NSAnelka tarafından 16 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. NSAnelka

  NSAnelka New Member

  Ekvator Ginesi hakkında,

  Ekvator Ginesi nerededir? Ekvator Ginesi başkenti neresidir? Ekvator Ginesi geçim kaynağı nedir?

  [​IMG]

  Ekvator Ginesi ya da resmi adıyla Ekvator Ginesi Cumhuriyeti, Atlas Okyanusu kıyısında bir Orta Afrika ülkesidir. Afrika'nın en küçük ülkelerinden biridir. Kuzeyde Kamerun, güneyde ve doğuda Gabon, batıda Gine körfezi ve güneybatıda Sao Tome ve Principe ile çevrilidir.
  Eskiden bir İspanyol sömürgesi olan İspanyol Ginesi'ydi. Ülkenin sınırları başkent Malabo'nun bulunduğu Bioko'nun da dahil olduğu birkaç adayı kapsar. Adının Ekvator'a yakınlığı ve Gine Körfezi'ne komşu olmasından geldiği sanılmaktadır. Resmi dili İspanyolcadır. Dünya'da İspanyolca'nın konuşulduğu en küçük ülkedir. Nüfusun yüzde 90'ı katoliktir.
  Ekvator Ginesi, Kıta Afrikası'ndaki nüfus bakımından en küçük ülkedir. Ayrıca Kıta Afrikasındaki en küçük Birleşmiş Milletler üyesidir.

  Ülke ekonomisi bağımsızlık öncesi dönemde önemli ölçüde kakao bitkisine bağlı idi. Öyle ki, bu küçüklükte bir ülke, kakao sayesinde 1959'da Afrika'da kişi başına düşen en yüksek GSMH rakamına sahip oldu. 1996'da petrol rezervlerinin keşfedilmesi ise ülkenin gelirlerine yeni bir artış kaynağı sağladı. 2004 yılı itibariyle Ekvator Ginesi, Sahra-Altı Afrika ülkeleri arasında 3'üncü büyük petrol üreticisi konumuna gelmiştir.
  Halkın çoğu ziraatla uğraşır. Bunlar çeşitli meyve, sebze ve tahıl üretirler. Ülke ekonomisinin yükünün büyük bir kısmını Fernando Po bölgesi karşılamaktadır. 1980’lerde burada yıllık birinci sınıf kakao üretimi 50.000 ton idi. Rio Muni’de yılda 2700 ton kakao yetiştirilir. Rio Muni’nin kahvesinin, tropikal kerestesinin ehemmiyeti giderek artmaktadır. İhraç ürünlerinin en önemlisi kakaodur. Dış ticâretinin % 75’ini İspanya ile yapar. İspanya, Ekvator Ginesi’nin kakaosuna dünyâ pazarlarında ödenen fiyatın iki katını ödemekte, daha az gümrük vergisi tatbik etmektedir. İstiklâlini kazandıktan kısa bir zaman sonra ülkede ekonomik buhran başgösterdi. Bu durum dış ticâreti etkileyerek, ticâret dengesini bozdu. 1969’da İspanyolların ülkeyi terkinden sonra ekonomik durum iyice bozuldu. 1969’un Mayıs ayında İspanya ile anlaşmalar imzâlandı. Buhran kısmen atlatıldı. İspanya 6 milyon dolarlık para yardımı yaptı. Gine Millî Bankasının kurulmasına yardım etti. Bunun yanında daha başka yardımlarda da bulundu. Bundan başka Birleşmiş Milletlerden ve bâzı komşu Afrika ülkelerinden, bilhassa Kamerun’dan yardım alarak ekonomisini düzeltti. Bütün bu yardımlara rağmen Ekvator Ginesi’nin ekonomik problemleri bitmedi. Zenginlerinin çoğuFernando Po’da toplandı. Nüfûsunun üçte ikisi Rio Muni’de fakir olarak yaşamaktadır.
  Ekvator Ginesi, 1968 yılında bağımsızlığını kazandı. 1979 yılındaki askerî darbeden sonra cunta ile yönetilmeye başladı ve günümüzde de bu sistem devam etmektedir.  Benzer Konular